PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 08.05.2021
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Zámek Bludov

Stavitel: Kryštof Pavel z Liechtenštejnu - Kastelkornu
Postaveno: 1624
Přístupnost: nepřístupný

V kupní smlouvě roku 1613, kdy Beřich ze Žerotína prodával Janu staršímu Odkolkovi z Oujezdce a na Temenici "...tvrz a ves Bludov s poplužním dvorem..." se prvně potvrzuje, že na místě dnešního zámku kdysi stávala tvrz. Tu asi nechal postavit Jan z Boskovic, který koupil Bludov v roce 1573 od olomouckého biskupství.

Pozdně renesanční zámek začal stavět v roce 1624 Kryštof Pavel z Liechtenštejnu - Kastelkornu. Ten v roce 1622 získal bludovské panství jako konfiskát po bitvě na Bílé hoře. Samotný zámek měl podobu písmene L (dnešní jižní křídlo obrácené do parku a čelní, západní křídlo k silnici na Olomouc). Severní křídlo, kterým získal zámek dnesšní podobu písmene U, bylo postaveno až v roce 1708, kdy byl tento pozdněrenesanční skvost moravského stavitelství částečně barokizován.

V roce 1710 koupil zámek Jan Jáchym ze Žerotína, čímž se na bludovské panství dostali potomci zakladatele Bludova a zároveň předci posledního majitele Karla Emauela ze Žerotína (1850 - 1934). Když v roce 1802 nedokázali Žerotínové z majetkových důvodů udržet velkolosinské panství, které prodali Liechtenštejnům, stal se bludovský zámek posledním šlechtickým sídlem rodu, kdy zde v roce 1934 zemřel poslední mužský potomek - Karel Emanuel.

19. století přineslo veliký rozkvět především zámecké zahrady a parku. Velmi zdatní a odborně erudovaní zahradníci se jakoby vzájemně doplňovali. Pohl se zajímal spíše o cizokrajné dřeviny - v parku dodnes rostou vzácné stromy jižních krajů: cedr , cypřiš, dub jehlancový i vavřínolistý, buk krvavý, magnolie, gingko biloba, v zámekcé oranžerii dokonce blahovičník a řada jiných. Marek proslavil štěpnici, z níž vyšly velmi populární odrůdy jabloní - dodnes pěstovaná tzv. Sudetská reneta, Bludovská reneta apod. Z jeho období pocházejí i aleje okolo hraběcích lánů - např. Františkova alej.

Zámek, jak jsem se již zmínil je skutečným architektonickým skvostem. Nejpozoruhodnější jsou štukové stropy v jižním a severním křídle. V bývalé hraběcí knihovně, dnešní obřadní síni je freskový strop, který je skutečnou raritou.

Veškeré umělecké památky byly po konfiskaci v roce 1947 buď převezeny do velkolosinského zámku, kde se jimi chlubí dodnes, nebo rozprodány za babku ve veřejné dražbě.

Na podzim roku 1977, v době, kdy byl zámek již 28 let v držení MNV Bludov (roku 1947 byl vyrván posledním žerotínským majitelkám a v roce 1949 předán do správy MNV¨, se zřítila střecha. Musel být zachráněn štukový strop v obřadní sími, při následné rekonstrukci byly uzavřeny okny arkádové oblouky v obou podlažích, vyměněna dlažba, opravena venkovní omítka, nové nátěry apod. V současné době se zpracovává hloubkový historický průzkum a připravuje návrh nového využití nejen zámku, ale i celého areálu včetně bývalé kočárovny, domku správce, oranžerie, zahradnictví, bývalé štěpnice, lesoparku Grüngle apod.


Areál bludovského zámku, včetně parku je zapsán ve státním seznamu nemovitých kulturních památek.
Zámek není přístupnou památkou.

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84:
49.944094444N, 16.925455556E

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.bludov.cz

Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 49, 05.02.2008 v 13:36 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA