PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 08.05.2021
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Zámecký park v Nedělištích

Založil jej majitel nedělišťského velkostatku Jaroslav hrabě Šternberk z Častolovic, který toto panství, včetně dvorů na Chlumě a Dlouhých Dvorech, koupil v exekuční dražbě za 380.000 zlatých, když bylo toto panství zabaveno poslednímu majiteli z rodu Dobřenských, Antonínu Michalu Dobřenskému, který vše prodělal, včetně majetku nemovitého. Stalo se tak v roce 1862. Po Jaroslavu hraběti Šternberkovi zdědila tyto statky jeho dcera Růžena, kněžna Hohenloha Bernstejnová, podruhé provdaná kněžna Croy-Dülmenová. Princ Croy Dülmen byl velitelem Josefovské pevnosti a vlastnil panství Bílé Poličany. A tak majitelem panství Bílé a Červené Poličany s Velehrádkem a Robotnicí se stala Rosa princezna Croy-Dülmenová, rozená hraběnka Šternberkovi, dáma řádu kříže hvězdového a dáma palácová.

Jaroslav hrabě Šternberk jenž pojal myšlenku učinit nedělišťský zámek svým stálým sídlem, nechal jej značným nákladem opravit. Před zámkem i před bývalou "oficírskou zahrádkou" byl postaven kamenný, pískovcový plot a provedeny byly i další úpravy.

Na zámeckém nádvoří vykouzlili vídenští zahradní architekti rozkošný park s nádherným květinovým kolem uprostřed. V něm malebná vodní fontána s kaskádami jemně rozptýlených krůpějí jiskřila se na slunci zářivými barvami a tříštila se o kameny bizardně zde seskupené. Také před pivovar i stáje bylo vysázeno množství cizokrajných keřů. Nový majitel panství opravdu nešetřil zde na přímo pohádkové úpravě. Vzácné a ušlechtilé stromy dal přivézti z jižní Evropy a nechal jimi podle plánu osázet kde jaký kout.

Dva zahradníci měli po celý rok plné ruce práce s udržováním parku. Zejména na podzim, kdy se obálela slamou snad každá větev vzácných stromů, aby byly chráněny před drsným zimním počasím. A tak i sami občané nedělišťští se obdivovali kvetoucí nádheře, moři čarovných, líbezných květů a byli i oni hrdi na tento Nedělišťský div. Jen mládež zejména pak dívky, stěžovaly si často, že si nesmějí ani kvíteček utrhnout. To zahradníci hned hromovali a psi začali hned vrčet. V letech 1898 - 1908 byl zde posledním nájemcem Karel Weinrich ml. syn velkostatkáře z Dobřenic a za něho bylo zde ještě vše v náležitém pořádku udržováno. V roce 1908 však kněžna Poličanská, rozená hraběnka Šternberková prodala celé, celé toto Nedělišťské panství císařskému rodinnému fondu. Noví majitelé bezcitní Habsburkové tu nechali vše svému osudu, včetně zámku. Zvláště pak císařští úředníci a správci císařských statků se správou ve Smiřicích neměli citu ani pochopení. A tak zahradníci byli ze služeb propuštěni a vše začalo pomalu, ale jistě pustnout a chátrat.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nedeliste.cz

Typ záznamu: Zámecký park
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 26.08.2004 v 14:56 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA